1,5 – godziny dydaktyczne szkolenia online w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS zakończone jest zaświadczeniem zgodnym z rozporządzeniem MEN, w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 poz. 1045), a także 3 miesięcznym dostępem do nagrania.
Jak komunikować się z uczniem ze spektrum autyzmu?
Data szkolenia: 08.03.2023 r. g. 18:00
Program szkolenia:
- Spektrum autyzmu – charkterystyka
- Autyzm jako zaburzenie neurorozwojowe (kompetencje językowe, komunikacyjne i społeczne dziecka oraz zaburzenia integracji sensorycznej)
- Terapia i wspieranie osób w spektrum autyzmu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kompetencje językowe
- Wskazówki do pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniem z autyzmem/zespołem Aspergera
Opis szkolenia:
Dzieci z autyzmem w większości przypadków mają trudności z porozumiewaniem się. Każde dziecko z autyzmem jest inne, nie ma jednego wzorca komunikacji, którym posługiwałyby się osoby z tym zaburzeniem. Literatura podaje, iż zaburzenia komunikacji mają u dzieci z autyzmem zróżnicowaną formę. Od całkowitego braku umiejętności porozumiewania się, braku umiejętności mówienia i elementów komunikacji niejęzykowej po zachowaną zdolność mówienia pełnymi zdaniami, bez zachowanej świadomości perspektywy odbiorcy. Podczas szkolenia prowadząca zajmie się zagadnieniem komunikacji w autyzmie oraz omówi najczęściej wystepujące zjawiska w tym obszarze.
Korzyści ze szkolenia w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS:
- Zdobędziesz wiedzę dotyczącą charakterystyki dziecka z spektrum autyzmu
- Dowiesz się czy pojęcie: mowa oznacza to samo co komunikacja
- Zrozumiesz zachowanie uczniów ze spectrum autyzmu
- Otrzymasz praktyczne wskazówki do pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniem z autyzmem/zespołem Aspergera
Dla kogo jest to szkolenie:
- pedagogów, psychologów, terapeutów, nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, nauczycieli wspomagających, rodziców dzieci ze spektrum autyzmem oraz pozostałych osób zainteresowanych tą problematyką, pracujących lub planujących pracę z osobami z autyzmem
Prowadząca:
dr Marta Koplejewska
nauczyciel dyplomowany, oligofrenopedagog, wykładowca akademicki, rzeczoznawca podręczników z fizyki, specjalistka od niekonwencjonalnych metod nauczania, popularyzatorka nauki w Uniwersytetach Dziecięcych. W 2019 roku obronila tytul doktora w dziedzinie nauk społecznych – dyscyplina: pedagogika. Na co dzień związana jest z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych w Cieszynie. Pracuje z dziećmi i młodzieżą z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, deficytami rozwojowymi oraz w normie intelektualnej. Była prodziekan, w poznańskiej Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Skoczowie.
Wystawiane przez nas zaświadczenie nie nadaje uprawnień do wykonywania zawodu, nie zastępuje dyplomu studiów wyższych lub innych dokumentów wymaganych przepisami prawa do wykonywania zawodu. Potwierdza udział w szkoleniu na żywo / ukończenie szkolenia online oraz uzupełnienie wiedzy i umiejętności. Pracę nad rozwojem własnym uczestnika, co samo w sobie jest wartością i może stanowić przewagę konkurencyjną na rynku pracy.