Standardy Ochrony Małoletnich – nowe obowiązki placówek oświatowych
Data i godz. szkolenia: 15.01.2024 r. g. 17:00
Miejsce szkolenia: Platforma . Rekomendowane przeglądarki internetowe: Opera, Chrome, Firefox . Do uczestnictwa potrzebny jest komputer z głośnikiem i dostęp do Internetu. Szkolenie z możliwością dyskusji i zadawania pytań.
Czas szkolenia (godz. dydakt.): 1,5, w tym praca własna z materiałami.
Jeżeli nie otrzymasz linku do szkolenia ( standardowo wysyłany jest 1 dzień przed szkoleniem), zgłoś nam przed szkoleniem, pisząc na adres biuro@cos.edu.pl Po zaksięgowaniu wpłaty i zebraniu się minimalnej grupy uczestników, dzień przed szkoleniem otrzymasz link z rejestracją na szkolenie (sprawdź folder spam i inne).
Otrzymasz:
- zaświadczenie w formacie PDF do pobrania i samodzielnego wydruku,
- dostęp do nagrania na okres 3 m-cy,
- materiały: Standardy Ochrony Małoletnich – prezentacja, Standardy Ochrony Małoletnich – 16 str, Karta przebiegu interwencji, Karta zdarzeń zagrażających, Oświadczenie kandydata, Załącznik rozdziała 4 – procedury, Zarządzenie dyrektora.
Szkolenie na żywo w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS zakończone jest zaświadczeniem zgodnym z rozporządzeniem MEN, w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 poz. 1045), przydatnym do awansu zawodowego lub potwierdzenia określonych umiejętności.
Dla kogo szkolenie:
- nauczycieli, pedagogów szkolnych i specjalnych, dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych (wszystkie etapy edukacyjne).
- Wszystkich zainteresowanych.
Uchwalona w lipcu 2023 roku ustawa o zmianach w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe obowiązki dla dyrektorów wszystkich placówek, do których uczęszczają osoby małoletnie w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Do 15 lutego 2024 roku w każdej z tych placówek obligatoryjnie muszą zostać opracowane i wdrożone Standardy Ochrony Małoletnich, a niewywiązanie się z tego obowiązku skutkować będzie odpowiedzialnością prawną.
Opis szkolenia:
Szkolenie ma na celu wyjaśnienie, jakie zadania spoczywają na dyrektorach placówek edukacyjnych i opiekuńczo – wychowawczych w związku z nowymi przepisami w zakresie ochrony małoletnich przed przemocą. Omówione zostaną nowe regulacje prawne, związane z wprowadzaniem nowych lub aktualizowaniem istniejących procedur, w tym elementy Standardów Ochrony Małoletnich, kontrola pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie niekaralności za przestępstwa seksualne oraz procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia osoby małoletniej.
Program szkolenia :
- Nowe obowiązki dyrektora placówki edukacyjnej i opiekuńczo – wychowawczej, w związku ze zmianami prawnymi dotyczącymi ochrony osób małoletnich przed przemocą – procedury wymagane przepisami prawa, tworzenie nowych, aktualizacja istniejących.
- Kontrola pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
- Elementy Standardów Ochrony Małoletnich – jak opracować wzorcową dokumentację w tym zakresie.
Korzyści ze szkolenia w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS:
- Poznasz nowe obowiązki dyrektorów, wynikające z nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
- Dowiesz się, w jaki sposób stworzyć procedury w zakresie ochrony dzieci przed przemocą .
- Otrzymasz wzory dokumentów związanych z wprowadzaniem Standardów Ochrony Małoletnich, w tym przykładowe procedury.
- Wzmocnią swoje kompetencje w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec osób małoletnich
Prowadząca:
Lidia Cynt
magister pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagog w szkole ponadpodstawowej, trener umiejętności społecznych, edukator w zakresie kompetencji miękkich i zagadnień z zakresu pedagogiki i nauczania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, realizatorka licznych szkoleń i webinariów dla pracowników oświaty, rodziców i uczniów, występuje w roli prelegenta na konferencjach naukowych i szkoleniach dla różnych grup zawodowych. Przez prawie dekadę była pracownikiem olsztyńskiej Policji, gdzie zajmowała się problematyką osób nieletnich oraz inicjowaniem działań z zakresu profilaktyki społecznej i komunikacji międzyinstytucjonalnej. Autorka lokalnych policyjnych i oświatowych programów profilaktycznych, m.in. z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, odpowiedzialności prawnej nieletnich, cyberzagrożeń, przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Wystawiane przez nas zaświadczenie nie nadaje uprawnień do wykonywania zawodu, nie zastępuje dyplomu studiów wyższych lub innych dokumentów wymaganych przepisami prawa do wykonywania zawodu. Potwierdza udział w szkoleniu na żywo / ukończenie szkolenia online oraz uzupełnienie wiedzy i umiejętności. Pracę nad rozwojem własnym uczestnika, co samo w sobie jest wartością i może stanowić przewagę konkurencyjną na rynku pracy.