„Sprawdzam!” – czyli o tym, czy opracowane przez placówkę Standardy Ochrony Małoletnich spełniają ustawowe wymagania

15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające standardy ochrony małoletnich przed przemocą. Dyrektorzy szkół i placówek miały 6 miesięcy na ich wdrożenie – czyli od 15.02.2024 r. do 15.08. 2024 r. (art. 10. Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2023 poz. 1606).

,

Data i godzina szkolenia: 05.11.2024 r. godz. 17.00,. Czas trwania szkolenia (godz. dydakt.):1,5 w tym praca własna z materiałami.

Szkolenie odbywa się za pomocą platformy Zrzut ekranu 2022 08 18 o 11.25.00 removebg preview 1. Rekomendowane przeglądarki internetowe: Opera, Chrome, Firefox. Produkt cyfrowy – dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Do uczestnictwa potrzebny jest komputer z głośnikiem i dostęp do Internetu. Jeżeli nie otrzymasz linku do szkolenia (  standardowo wysyłany jest 1 dzień przed szkoleniem), zgłoś nam przed szkoleniem, pisząc na adres biuro@cos.edu.pl

• zaświadczenie w formacie PDF do pobrania i samodzielnego wydruku,
  • dostęp do szkolenia i materiałów będziesz mieć przez 6 miesięcy od daty odbycia się szkolenia. Przestrzeganie tych ram czasowych jest niezbędne, ponieważ nie będzie możliwości wydłużenia tego okresu, nawet w szczególnych przypadkach,
  • materiały: skrypt  prezentacji, TECZKĘ KOORDYNATORA DS. STANDARDÓW MAŁOLETNICH
  • możliwość zadawania pytań prowadzącemu szkolenie ( po części merytorycznej szkolenia).

Szkolenie w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS zakończone jest zaświadczeniem zgodnym z rozporządzeniem MEN, w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 poz. 1045), przydatnym do awansu zawodowego lub potwierdzenia określonych umiejętności.

Dla kogo jest to szkolenie:

• dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, pedagodzy, osoby koordynujące Standardy Ochrony Małoletnich w placówkach oświatowych

• Nowe obowiązki dyrektora placówki oświatowej, w związku ze zmianami prawnymi dotyczącymi ochrony osób małoletnich przed przemocą – procedury wymagane przepisami prawa, tworzenie nowych, aktualizacja istniejących.
  • Kontrola pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
  • Elementy Standardów Ochrony Małoletnich – jak opracować wzorcową dokumentację w tym zakresie.
  • W jaki sposób ewaluować Standardy, jak wprowadzać zmiany?

Szkolenie ma na celu wyjaśnienie, jakie zadania spoczywają na dyrektorach placówek oświatowych w związku z przepisami w zakresie ochrony małoletnich przed przemocą. Omówione zostaną regulacje prawne, związane z wprowadzaniem nowych lub aktualizowaniem istniejących procedur, w tym elementy Standardów Ochrony Małoletnich, kontrola pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie niekaralności za przestępstwa seksualne oraz procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia osoby małoletniej. Uczestnicy będą mieli możliwość zweryfikowania, czy opracowane przez nich Standardy Ochrony Małoletnich spełniają ustawowe wymagania.

Korzyści ze szkolenia w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS :

• Upewnisz się, że opracowali dokument zgodny z przepisami prawa.
  • Dowiesz się, w jaki sposób stworzyć i ewaluować procedury w zakresie ochrony dzieci przed przemocą.
  • Otrzymasz wzory dokumentów związanych z wprowadzaniem Standardów Ochrony Małoletnich, w tym przykładowe procedury, ankiety ewaluacyjne.
  • Wzmocnisz swoje kompetencje w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec osób małoletnich.

Prowadząca: Lidia Cynt

WYKAZ TECZKI:

1. Ankiety do ewaluacji Standardów – dla personelu
  2. Ankiety do ewaluacji Standardów – dla rodziców
  3. Ankiety do ewaluacji Standardów – dla uczniów
  4. Ewaluacja Standardów Ochrony Małoletnich z przykładowymi wskaźnikami ich realizacji liczba str. 4
  5. Karta dokumentowania przebiegu interwencji liczba str. 1
  6. Niebieska Karta – prezentacja szkoleniowa dla nauczycieli i rodziców
  7. Oświadczenie kandydata o niekaralności.
  8. Oświadczenie kandydata/pracownika/prelegenta o zapoznaniu się ze standardami liczba str. 1
  9. Podstawowa procedura Standardy Ochrony Małoletnich liczba str. 19
  10. Procedura podejmowania interwencji wobec przemocy rówieśniczej, domowej i względem pracownika (6 stron).
  11. Standardy Ochrony Małoletnich – prezentacja szkoleniowa dla nauczycieli i rodziców.
  12. Wersja graficzna Standardów dla rodziców oraz dzieci starszych i młodszych (5 plików).
  13. Wersja skrócona Standardów dla małoletnich – starsi uczniowie liczba str. 6
  14. Wykaz osób odpowiedzialnych za realizację Standardów w placówce liczba str. 1
  15. Wykaz podjętych interwencji liczba str. 1
  16. Wzór pisma do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną ucznia liczba str. 1