Nowe obszary zachowań ryzykownych uczniów
Szkolenie offline – do odsłuchania. Produkt cyfrowy – dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Pliki oraz nagranie zostały zabezpieczone kodowanymi znakami, które pozwalają na zidentyfikowanie osoby udostępniającej je nielegalnie.
Miejsce szkolenia: Do uczestnictwa potrzebny jest komputer z głośnikiem i dostęp do Internetu. Dostępne bezpośrednio po opłaceniu (zaksięgowaniu ).
Czas szkolenia (godz. dydakt.): 2, w tym praca własna z materiałami.
Otrzymasz:
- zaświadczenie w formacie PDF do pobrania i samodzielnego wydruku, ,
- dostęp do nagrania na okres 3 m-c,
- materiały szkoleniowe rozszerzające zagadnienia (s. 49): Nowe zachowania ryzykowne powiązane z używaniem substancji psychoaktywnych, Nowe zachowania ryzykowne powiązane z agresją i autoagresją, Nowe ryzykowne zachowania seksualne, Nowe zachowania ryzykowne w obszarze odżywiania się.
Dla kogo szkolenie:
- nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, kuratorów, pracowników socjalnych, pełnomocników ds. profilaktyki, studenci
Opis szkolenia:
Zachowania ryzykowne młodych ludzi zmieniają się gwałtownie tak jak zmieniają się ich zachowania społeczne. Wiedza o zachowniach ryzykownych jest więc ciągle aktualizowana, o te nowe zachowania ryzykowne jak również zjawiska społeczne oddziałujące na nie. Szkolenie zawiera przegląd zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz opis ich uwarunkowań. Szkolenie zakończone jest wskazówkami dla wdrażania pozytywnej profilaktyki.
Program szkolenia :
-
- Nowe zachowania ryzykowne w obszarze używania substancji psychoaktywnych m. in. domowy odlot, energy driniki, podszeptywacze używek, e-papierosy.
- Nowe zachowania ryzykowne w obszarze agresji i autoagresji m. in. podszpetywacze śmierci, cyberbaitingnauczycieli, scamowanie.
- Nowe zachowania ryzykowne w obszarze rozwoju seksualnego m. in. seksting, unloving, sekstortion.
- Nowe zachowania ryzykowne w obszarze odżywiania się in. anarchia żywieniowa, alkoreksja, restrykcyjne diety.
- Wskazówki dla profilaktyki pozytywnej nowych zachowan ryzykownych uczniów.
Korzyści ze szkolenia w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS:
- Poznasz nowe obowiązki dyrektorów, wynikające z nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
- Dowiesz się, w jaki sposób stworzyć procedury w zakresie ochrony dzieci przed przemocą .
- Otrzymasz wzory dokumentów związanych z wprowadzaniem Standardów Ochrony Małoletnich, w tym przykładowe procedury.
- Wzmocnisz swoje kompetencje w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec osób małoletnich
Prowadzący:
Sławomir Kania
starszy wykładowca w Katedrze Pedagogiki Społecznej Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi badania naukowe na pograniczu pedagogiki społecznej, resocjalizacji i pracy socjalnej. Specjalizuje się w badaniach z zakresu zachowań prospołecznych i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, diagnozy problemów społecznych, efektywności profilaktyki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki w instytucjach opiekuńczo -wychowawczych. Właściciel Pracowni Profilaktyki Pozytywnej specjalizującej się w realizacji programów profilaktycznych oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej. Spełniał się również jako terepeuta uzależnień, nauczyciel pedagog szkolny i nauczyciel pedagog specjalny,