2 godziny dydaktyczne szkolenia online w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS zakończone jest zaświadczeniem zgodnym z rozporządzeniem MEN, w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 poz. 1045), a także 3 miesięcznym dostępem do nagrania.
Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną – sprawdzone metody pracy
Nagranie szkolenia zd. 10.10.2022 r.
Program szkolenia
- Istota niepełnosprawności (pojęcie, etiologia, klasyfikacja).
- Zasady ortodydaktyki – zasady i założenia edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Metody aktywizujące w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.
- Wybrane metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.
- Przykłady zastosowania wybranych metod pracy.
Opis szkolenia
Jak twierdzi Jacek Klein: „Pedagogika nie powinna sprowadzać się do jakichkolwiek metod, a raczej właściwych postaw i relacji, od właściwego odczytywania wewnętrznej rzeczywistości osób, którym pomagamy”. W pracy z osobami niepełnosprawnymi szczególnie ważne jest posiadanie wiedzy dotyczącej trafnego doboru metod pracy oraz umiejętności modyfikowania ich w odniesieniu do zdolności dzieci. Sztywne trzymanie się zasad może przynieść tylko niepożądane skutki: zniechęcenie, znudzenie, wycofanie.
Skuteczność zastosowanej metody zależy w głównej mierze od terapeuty: uczestnicząc w webinarze zyskasz wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci ową skuteczność zmaksymalizować. Prowadząca omówi efektywność wybranych metod w pracy z osobami z niepełnosprawnością, kładąc przy tym szczególny nacisk na dopasowanie ich do predyspozycji dziecka.
Korzyści ze szkolenia w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS:
- Poznasz propozycję metod pracy, które stosuje się w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
- Nauczysz się w trafny sposób dobierać metody do konkretnego dziecka.
- Wzmocnisz kompetencje w zakresie pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością.
Dla kogo jest to szkolenie
- osób pracujących na co dzień z dziećmi w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach pomocy społecznej, ośrodkach rehabilitacji, świetlicach socjoterapeutycznych
Prowadząca
dr Marta Koplejewska
nauczyciel dyplomowany, oligofrenopedagog, wykładowca akademicki, rzeczoznawca podręczników z fizyki, specjalistka od niekonwencjonalnych metod nauczania, popularyzatorka nauki w Uniwersytetach Dziecięcych. W 2019 roku obronila tytul doktora w dziedzinie nauk społecznych – dyscyplina: pedagogika. Na co dzień związana jest z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych w Cieszynie. Pracuje z dziećmi i młodzieżą z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, deficytami rozwojowymi oraz w normie intelektualnej. Była prodziekan, w poznańskiej Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Skoczowie.