Jak dostosować system oceniania dla ucznia ze SPE?

Szkolenie offline w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS zakończone jest zaświadczeniem zgodnym z rozporządzeniem MEN, w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 poz. 1045), przydatnym do awansu zawodowego lub potwierdzenia określonych umiejętności.

Jak dostosować system oceniania dla ucznia ze SPE?

Szkolenie offline – do odsłuchania. Produkt cyfrowy – dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Pliki oraz nagranie zostały zabezpieczone kodowanymi znakami, które pozwalają na zidentyfikowanie osoby udostępniającej je nielegalnie.

Do uczestnictwa potrzebny jest komputer z głośnikiem i dostęp do Internetu. Dostępne bezpośrednio po opłaceniu (zaksięgowaniu).

Czas szkolenia (godz. dydakt.): 1,5 w tym praca własna z materiałami.

• zaświadczenie w formacie PDF do pobrania i samodzielnego wydruku,
  • dostęp do nagrania na okres 3 m-cy,
  • materiały: Prezentacja, Dostosowania wymagań edukacyjnych dla przedmiotów: j.polski/przedmioty humanistyczne, języki obce, matematyka i przedmioty ścisłe, plastyka/technika, muzyka, w-f, działania wychowawcze

Dla kogo jest to szkolenie:

• nauczycieli wszystkich typów szkół, pedagogów, psychologów oraz wszystkich pracujących z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

• Co o ocenianiu, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mówi prawo oświatowe?
    • Ocenianie a klasyfikowanie i motywowanie.
    • Ocenianie a dostosowanie wymagań edukacyjnych i organizacji procesu uczenia się.
    • Indywidualizacja oceniania przedmiotowego.
    • Indywidualizacja oceniania zachowania.

Współpraca z rodzicami w zakresie oceniania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ocenianie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym to obszar pracy nauczyciela budzący sporo wątpliwości. Wielu z nas zastanawia się, czy stawiane uczniom z opinią, czy orzeczeniem oceny są zgodne z jego rzeczywistymi możliwościami?  Inni pytają: jak ocenić ucznia, który mimo dużego wkładu pracy i zaangażowania nie robi postępów?

Podczas szkolenia zostaną omówione możliwe sposoby oceniania, uwzględniające zróżnicowane potrzeby edukacyjne

uczniów, a także wzory sprawdzianów i prac domowych z przykładowych przedmiotów , opartych na aktualnych przepisach prawa oświatowego.

Korzyści ze szkolenia w Akredytowanym Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli COS:

• Poznasz zasady oceniania uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zgodne z przepisami prawa oświatowego.
  • Zdobędziesz praktyczne informacje nt. dostosowania oceniania do możliwości ucznió w z konkretnymi (występującymi w danej placówce) specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, np. z niepełnosprawnością intelektualną, dysleksją, autyzmem, afazją. Mutyzmem wybiórczym, FASD, ADHD, zaburzeniami psychicznymi.

dr Marta Koplejewska